Meelerännakud

Meelerännak, mis see on?

Paljud nimetavad meelerännakut ka meditatsiooniks, mis iseenesest suures pildis ei ole vale, aga neil on siiski vahe sees.

Meditatsioon algab seal, kus lõpeb mõtlemine, aga meelerännakul sa mõtteid ja meelt välja ei lülita.

Meelerännak, nagu meditatsioongi, on teekond sinu enda sisse, lähemale sinu enda loomulikule olemusele. Teekond keskmesse. Meie tähelepanu on fokuseeritud enamuse ajast endast väljapoole. Ka nõuandeid otsime pigem endast väljapoolt, teistelt inimestelt, kuigi vastused on meie enda sees kõik olemas ning leitavad.  

Meelerännakut juhendatakse teise inimese poolt sõnalisel teel. Sul tuleb vaid lõdvestuda, järgida instruktsiooni, kasutada oma kujutlusvõimet, visualiseerida, hingata, mõningal juhul korrata afirmatsioone või mantraid mõttes või valjusti. 

Miks üleüldse meelerännakuid parktiseerida?

Seda küsimust olen päris mitmeid kordi kuulnud. Ega ei peagi, kõik on vabatahtlik. Sa valid ise, millest võtad osa ja millest mitte, aga kui järgnevast loetelust leiad mõne põhjuse, siis oled oodatud praktiseerima meelerännakuid või siis Osho aktiivseid meditatsioone 

Üks oluline nüanss on veel ja see on järjepidevus. Nii nagu nõuab järjepidevust trennis käimine, teadliku toitumise järgimine, oskuste lihvimine, nii ka meelerännak nõuab järjepidevust ning praktiseerimist, et saada järjest vilunumaks ning et „asjad saaksid juhtuda“ lihtsalt. Need nn. juhtumised, millegi kogemine on puhtalt individuaalne ning ainult sulle ainuomane ja ainuõige. 

meditatsioon - Ülle Puu

Mis kasu sa meelerännakust saad?

(ATH diagnoosiga soovitan alguses pigem aktiivmeditatsioone või neid kus saab jalutada või mingil muul moel liikuda)

Kuidas ja kus valmistuda meelerännakuks?

Selleks, et osaleda ei pea kuidagi eriliselt valmistuma ega looma erilist püha kohta. Sobib täiesti iga hetk ja iga mugav paik, kui sul tuleb soov sellega tegeleda ning sa saad kuulata segamatult juhendamist.  

Enne meditasiooni või meelerännakut söö midagi kergesti seeditavat või ära söö üldse, et tunda ennast kerge ja erksana.

Rätsepa istes istumine ei ole vajalik, see võib olla isegi kohati väga ebamugav asend, mis muutub häirivaks faktoriks. Vastavalt rännaku iseloomule võid istuda toolil või millel iganes, kus sul on mugav ning selgroog on sirge. Kõvera selgrooga on energiate liikumine raskendatud ja kopsud on kokku surutud.  Võid lamada väikese peaalusega, et lõug ei oleks liiga kaelale surutud. Mõningal juhul võid meelerännaku läbi teha isegi jalutades. 

Katseta ning leia endale sobivaim variant. 

Meelerännaku juhendaja

Vali endale meelerännaku juhendaja, kelle hääletämber sulle enim sobib. Julgustan sind katsetama erinevaid ja leidma endale kõige sobivaim. Võid kasutada mitut meelerännaku juhendajat kuude või aastate jooksul. 

Valides valedel alustel võib tulemus jääda sinu jaoks liiga kesiseks.

Sinu valiku kallutajad:

  • enamustele ta meeldib
  • ta on kuulus ja tuntud
  • minu tuttavatele ta meeldib või ei meeldi
  • tal puudub tuntud nimi
  • ma saan kuulata/uskuda ainult teda jne. 


Kui mõne juhendaja hääl kohe üldse ei meeldi ja suisa ärritab, siis küsi endalt, miks see nii on, sest see on õppimise koht, mida analüüsida. 

Minule näiteks ei meeldi lapselik ninnu-nännu hääletämber. Analüüsides jõudsin järeldusele, et mulle ei meeldi selline hääl sellepärast, et ma ei saa seda tõsiseltvõetavana võtta. Hääles pole kandvust, jõudu, tugevust ega julgust. Ka mina pidin lapsena olema julge ja tugev, et ise hakkama saada ning selline hääl sümboliseerib minu jaoks argust, saamatust ja jõuetust. 

Selline teadmine soovitab mul igapäevaelus olla usaldavam, ma ei pea olema nii tugev ega julge. Võin olla isegi haavatav ning lihtsalt õrn, usaldav ja naiselik. 

Kui ka sina küsid endalt küsimuse, siis teadvustamisest juba piisab, et sinu areng toimuks. Analüüsi ja teadvustamisega on see õppetund juba õpitud, mitte maha salatud ning saad rahulikult valida endale sobivama juhendaja ning eraelus teha omad korrektiivid. 

Meelerännak - Ülle Puu

Kui kaua teha meelerännakuid?

Kui oled välja valinud meelerännaku, siis soovitan teha 5-7 päeva järjest ning siis vastavalt vajadusele, kui sinu hing ja keha soovivad seda. Võid teha ühte ja sama meelerännakut ka mitu korda järjest. 

Kuula oma keha ja hinge vajadusi ning lähtu sellest.

Meelerännaku raskused ja takistused

Mõni meditatsioon või meelerännak kakub üles väga ebameeldivaid aistinguid ja mälestusi ning meel hakkab sellele vastu tõrkuma ja rääkima sulle oma vastuväidetega lugu. See on taas hirmuseinast läbi minemise ja õppimise koht. Sa saad järjest rohkem iseendast teada. Lase sel ebameeldival valu lillel õitseda niikaua kui ta närbub, sest siis saad külvata uusi seemneid ja kergusega elus edasi liikuda. Tee seda konkreetset meelerännakut või meditasiooni korduvalt, ole järjepidev ja mine sellest hirmuorust läbi, tunnetades oma tundeid ning kasvades teadlikumaks ja enesekindlamaks

Kui visualiseerimine, ette kujutamine ei õnnestu, siis ära muretse, ega hakka liigselt pingutama selle nimel. Igal ühel on see erinev. Sa ei pruugi midagi näha, ega tunda, aga sa lihtsalt tead. Sa ei pruugi osata visualiseerida, sest maine praktiline mõistus lihtsalt ei võta seda omaks. Sellest pole midagi, sina võib olla tunned hoopis lõhnasid, tajud midagi oma kehal või järgneval ööl näed väga huvitavat ettenägelikku und. 

Pole vaja endale etteheiteid teha, sest igaühe areng ja tajud on erinevad ning ainult sinule ainuomased. Kellegi tundmused ei ole teise omast halvemad ega paremad. On nii nagu on ja kõik sobib. Sa ei pea võrdlema, lahterdama ega analüüsima liialt palju. Lase asjadel lihtsalt juhtuda, sinu Hing ju kuuleb ja tegutseb Sinule tervikuna kõige parimal moel. Kui midagi üldse ei taju, ei näe, ega tunne, mis siis sellest. Aja jooksul arenevad välja just sinule ainuomased tajud või ära tundmised.

Kui kipud magama jääma, siis tee meelerännakut teisel kellaajal, näiteks hommikul või päevasel ajal enne söömist. Võib olla õhtuks oled liigselt väsinud ja raske on ärkvel püsida. Ära söö enne meelerännakut või söö midagi kerget, sest täis kõht teeb uniseks. Hommikul enne päriselt üles tõusmist on ka väga hea meelerännakut teha. Pane juba õhtul voodi kõrvale valmis kõrvaklapid ja telefon ning peale virgumist saad kohe alustada, ilma et peaksid liigselt millegi muuga tegelema. Positiivne on see, et eellõdvestus on juba magades tehtud. Väga hea nipp on teha istudes meditatsiooni, siis on kergem püsida ergas ja virge. 

Kärsitus ja kiirustamine raskendab keskendumist ning lõpuni tunnetamist. Kui tulemused ei tule kohe või nii kiiresti kui sina seda eeldasid. Anna endale aega ära oodata oma areng.  Loomulikult eelda parimat, aga ära esita endale ega juhendajale nõudmisi. Ole enda vastu leebe, lahke, armastav, mõistev ja heatahtlik. Nende isikuomaduste harjumiseks võid mõelda, et kuidas sa käituksid oma parima sõbraga. Sa lohutaksid ja toetaksid teda igal võimalikul moel, seega käitu nii ka endaga. 

Mine meditatsiooni avatud südamega armastuse energias. Kui sa seda ei suuda teha, siis meenuta enne meelerännakusse süvenemist (käima panemist) mõnele väga meeldivale ja rõõmu tekitavale sündmusele, mis toob naeratuse huulile ning kui see tunne on käes, siis alusta. Nii oled sina ise oma emotsioonide peremees või perenaine, mitte vastupidi.

Kui sinu jaoks kerguses meditatsioon ei toimi, siis aja ennast vihaseks ning vaata, mis siis juhtuma hakkab. Katseta…. kui ei proovi, siis ei saagi teada. 

Kui kipud oma emotsioone tagasi hoidma ja maha suruma, siis see küll hea ei ole. See on nagu okse, mis tuleb kurku, aga sina neelad selle uuesti alla. Kõlab koledasti, eks ole. Üksi tehes pole hullu, siis tavaliselt inimene tagasi ei hoia, aga grupis võib see keeruliseks osutuda. Mõistus genereerib igasuguseid mõtteid, näiteks – vaikus peab ju olema, ma ju segan teisi, mis juhendaja või teised ometi mõtlevad või minust arvavad (mina rõõmustan progressi üle, toimub vabanemine ja seeläbi paranemine), ma ei taha neid emotsioone, mulle ei meeldi need jne. 

Õige meelerännak ja meditatsioon toimub siis, kui sa ei lase kõrvalisel end häirida. Igaühel on oma individuaalne teekond, mida läbida ja kellegi teisega sul asja ei ole. Grupis on saanud kokku just need inimesed, kes kokku peavad saama, et mõjutada energeetiliselt üksteist, samas olles turvaliselt hoitud ja kaitstud. Sinu emotsioonid võivad hoopis julgustada teisi, äratada uinunud tajusid või aidata kedagi mingist punktist üle. Kõik on võimalik. Seda kirja pannes ei mõelnud ma meelega võimendatud valjut häälitsemist, sest see on võlts ja lugupidamatu käitumine kõigi suhtes. 

Taro kaartide tõlgendaja ja kunstnik Ülle Puu

Pikaaegne (4 ja enam aastaid) meelerännaku juhendaja

Kui oled aastaid kasutanud ühe ja sama vaimse teejuhi „teenuseid“, siis julgustan proovima ka teisi vahelduseks.

Uus annab sulle võrdlusmomendi ja teise vaatenurga. 

Pikaaegne on kindel ja liigselt turvaline, anna endale võimalus mugavustsoonist välja tulla. See annab sulle võimaluse arenguks. 

Sa ei „reeda“ seda tehes kedagi, vaid annad mõlemale osapoolele võimaluse areneda, teed ruumi juurde. Lood uut ruumi. 

Ära pelga midagi muud proovida, sest sa võid alati algse juurde tagasi pöörduda. 

Langeta otsuseid ja valikuid ennast usaldavas kerguses.

Ülle Puu ehk Lakšmana Kali - vaimne praktik, Osho Aktiivsete Meditatsioonide® juhendaja ja meditatsiooni õpetaja.
2024

Tasuta meelerännakud